Kpss ile ilgili arananlar kafalara takılan sorulara cevaplar...

Ceza İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur? İnfaz Koruma Memuru Olmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

0 10

Ceza İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar?

Cezaevleri ve ıslah evlerinde ki güveni ve mahkumların insan haklarına aykırı durumlara maruz kalmamaları için görev yapan ceza infaz koruma memurları, tutuklular ile ilgili önemli kayıtları tutar ve tutukluların eşyalarını da koruyarak emniyette tutar. Koğuşları belli aralıklarla düzenli şekilde kontrol ederek, kapılarının kilitlerini kontrol ederler. Ayrıca  tutukluların sayımını gerçekleştirir, kaçma girişimlerine karşı da atakta olurlar.

Ceza infaz koruma memurları kimi zaman da, yemek ya da temizlik gibi ihtiyaçların teminini de sağlar ve tutuklular arasında herhangi bir sorun çıkmaması için anlaşmazlıkları çözmeye çalışır. Ceza infaz kurumlarında ya da ıslah evlerinde ceza infaz koruma memurluğu görevi yapmak isterseniz, gerekli şartları karşılayıp karşılamadığınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Peki genel şartlar nelerdir? Kimler ceza infaz koruma memuru olabilir?

Ceza İnfaz Koruma Memuru Olabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Ceza infaz koruma memuru ne iş yapar diye merak ediyorsanız, lise veya dengi bir okuldan mezun olarak, KPSS sınavında 70 barajını geçmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kamu haklarından mahrum bırakılacak cezalar almamış olmak gibi önemli şartlarında karşılanıyor olması gerekmektedir.

Ayrıca kurumlar arasında geçiş yaparak da ceza infaz koruma memuru olabilme şansını yakalayabilirsiniz.

Ceza İnfaz Koruma Memuru Olabilmek İçin Eğitim Gerekiyor mu?

İnfaz koruma memurluğuna engel herhangi bir durumunuz yok ve şartları tam olarak karşılayabiliyorsanız, Ceza İnfaz Kurumları Ve Tutukevleri Personeli Eğitim Merkezi sizi eğitime sokacaktır. Bu eğitimde ceza infaz koruma memuru nasıl olunur sorularınıza cevap olacak nitelikte, uzman eğitim kadrosu tarafından eğitim alırsınız.

Eğitim merkezlerinde; Genel Hukuk, Ceza İnfaz Kurumlarında İnsan Hakları, Kamu Personeli Mevzuatı ve Mesleki Müdahale Teknik ve Taktikleri gibi bazı dersler görür, eğitiminizi size yeterli olacak şekilde tamamlarsınız.

Ceza İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur? İnfaz Koruma Memuru Olmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

Ceza İnfaz Koruma Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

İnfaz memuru olmaya karar verdikten sonra birçok aday maaş ve çalışma şartlarını merak etmeye başlar. İnfaz memuru olma şartlarını karşılıyor ve KPSS sınavından 70 üzeri bir puan almanız halinde eğitiminize katılır kısa süre içerisinde memur alımı ile göreve başlarsınız. Peki ceza infaz koruma memurları maaş oranları nelerdir, kaç yılda bir zam hakkı kazanırsınız?

Ceza infaz koruma memurları cezaevleri ve ıslah evlerinin güvenliğini sağlayan kolluk kuvvetleridir. Ocak ayı itibariyle 4 bin 338 lira alan infaz memurları, yılın son aylarında %20’lik vergi dilimine takıldı ve maaşları geriledi. Enflasyon farklı ve TİS zammı ile beraber, infaz koruma memurlarının en son alacağı tutar ise 4 bin 657 lira olarak belirlendi.

Ceza İnfaz Koruma Memuru Memur Alımı 2021 Ne Zaman Yapılacak?

Ceza infaz koruma memuru alımı ne zaman olacak diye bekleyen milyonlarca aday, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte hazırlıklara başladı. İnfaz kurumları için 160 infaz koruma memuru katip alınacağını duyuran Adalet Bakanlığı, KPSS 2020 sınavında en az 70 alan ve başvuru şartlarını karşılayan adayları uygulamalı sınava çağıracak.

Başvurularda lisans mezunları için KPSS3, önlisans mezunları için KPSSP93 ve ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puanları dikkate alınacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.