Kpss ile ilgili arananlar kafalara takılan sorulara cevaplar...

Bekçilik Sınavı Nedir? 2022 Bekçilik Sınavı Sonuçları Ne Zaman?

2022 Bekçilik Sınavı Ne Zaman?

0 157

Bekçilik sınavı son zamanlarda en popüler mesleklerden birisi olan bekçilik için gerçekleşmektedir. Özellikle diğer sınavlara nazaran daha kolay olması, üst düzey şartların olmaması ve açığın olmasından dolayı binlerce kişi başvurmaktadır. Peki bekçilik için sınav nedir, bekçilik sınavı konuları nelerdir? 2022 bekçilik sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bekçilik için Yapılan Sınav Nedir?

Bekçi olmak isteyenler için uzmanlar tarafından hazırlanan sorulardan oluşan sınavdır. Bu sınav yakın zamandan itibaren oluşturulmuştur. Bekçilik mesleğinin popüler olmasından sonra sınava giren ve sınav hakkında bilgi almak isteyenlerin sayısı da artmıştır.

Bekçilik sınavı soruları toplam 100 adet olmaktadır. 100 taneden sorudan oluşan bu sınavda konular ders başına belirli ağırlıkta olmaktadır. Bekçilik sınavı dersleri şu şekilde gerçekleşmektedir:

·        Türkçe

·        Sosyal Bilgiler

·        Fen Bilgisi

·        Hayat Bilgisi

·        Matematik

·        Genel Kültür şeklindedir.

Adaylar bahsedilen bu derslerden sorulara yanıt verdikten sonra ilk etabı atlatmış olacaktır. Sınavda başarılı sayılmak için 50 puan almak yeterlidir ve dört yanlış bir doğruyu da götürmektedir.

bekcilik-sinavi

Yazılı Bekçilik sınav sonuçları kapsamında başarılı olan kişiler fiziksel yeterlilik ölçülen bir sınava da girmektedir. Bu sınav kapsamında hem vücut postürü gözlemlenir hem de hareket anlamında bir parkur sınavı yapılmaktadır. Bahsedilen sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir ve 60 puan alan başarılı olarak son aşamaya geçiş hakkı kazanır.

Son aşamada birçok meslekte olduğu gibi bekçi olmak isteyenler sözlü sınava tabi tutulmaktadır. Sözlü sınavda kişilere belirli başlı sorular sorulmaktadır. Sorulacak sorular daha çok yazılı sınavdaki derslerden ve güncel anlamda gelmektedir. Konuşma, iletişim ve hitabet anlamında değerlendirme yapılır.

Genel itibari ile süreç sonunda kişilerin yazılı sınav puanının %25’i, fiziksel yeterlilik sınavının %25’i ve sözlü sınavın %50’si alınarak atanma puanı elde edilir. Bu puan bazında atamalar ve yerleştirmeler gerçekleşmektedir.

Bekçilik Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 Bekçilik sınav başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça basittir; e-devlet girişi yapmak. Eğer e-devlete erişebiliyorsanız yani şifreniz varsa kısa sürede başvuruda bulunabilirsiniz. Sınav başvuru tarihlerini takip edin. Bunun için sosyal medya hesaplarını ya da Kariyer Başvuru Kapısı sitesini takip edebilirsiniz.

Başvuru tarihleri açıklandığı andan itibaren son güne kadar e-devlet üzerinden gerekli sayfada başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında halihazırda sistemde yer alan bilgileriniz zaten verilecektir. Başvuru esnasında çoğu zaman bir sorun bu yüzden olmamaktadır. Başvuru sonrasında yazılı sınav yerleriniz açıklanacak ve bunun öncesinde de bazı sağlık belgeleri istenecektir.

bekcilik-sinavi
Bekçilik Sınavı

Bekçilik Sınavı Gerekli Belgeler Nelerdir? Bekçilik Ön sağlık İstenen Belgeler

Bahsedilen bu sınav Polis Akademisi kapsamında yapılmakta olup gerekli sınav başvuru tarihleri ve evraklar da resmi site üzerinden duyurulmaktadır. Kişilerin, Polis Akademisi sayfası üzerinde başvurularını yaptıktan sonra sağlık kontrolü için takipte kalması gerekir. Genelde başvurudan kısa süre sonra ‘Sağlık Bilgi Formu’ ve sağlık incelemesinin yapılacağı noktalar duyurulur.

Sağlık Bilgi Formu alındıktan sonra inceleme yapılan alanlara giderek kişiler sağlık kontrolünden geçmektedir. Bekçilik yapmasına engel olacak bir durum bulunmadığı takdirde onay gelir ve yazılı sınava girmeye de hak kazanır. Genellikle sağlık kontrolü için sunulan bilgiler ile Sınav Giriş Belgesi de aynı sayfa üzerinde kişilere sunulmaktadır.

Bekçili Sınavı Soruları Nelerdir? Güncel Bekçilik Sınavı Konuları Nelerdir?

Bekçilik sınav konuları hakkında net bir bilgi vermek oldukça zordur. Zira sorumlu olunan birden fazla konu bulunmaktadır. Genel itibari ile Bekçilik dersleri ve soru dağılımı şu şekilde gerçekleşmektedir:

·        Türkçe – 20 soru

·        Sosyal Bilgiler – 15 soru

·        Fen Bilgisi – 15 soru

·        Hayat Bilgisi – 15 soru

·        Matematik – 15 soru

·        Genel Kültür – 20 soru şeklindedir.

Yalnız sınava bağlı olarak konu ve ders dağılımları değişiklik gösterecektir. Ortalama dağılımlar bu şekildedir.

Bekçilik Sınavı Ne Zaman?

bekcilik-sinavi

Yapılan son alımlara göre 2022 bekçilik alımı 17 Temmuz tarihinde yapılan sınav ile gerçekleşecektir. Yalnız sınavın sonuçları henüz açıklanmamış ve başvuruları alınmamıştır. Bu yüzden bir sonrası sınavın ne zaman olacağına dair netlikten söz etmek neredeyse imkânsızdır. Yalnız birinci dönem alımı olduğundan ihtiyaca bağlı olarak sene içinde ikinci bir alım olma olasılığı yüksektir.

Bekçilik Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır?

Genel itibari ile memurluk sınavlarının giriş bilgilerine ÖSYM aracılığıyla erişiliyor olsa da Bekçilik sınav giriş belgesi için Polis Akademisi sayfasını takip etmek gerekiyor. Polis Akademisi tarafından sınav giriş belgesi ve giriş yerleri açıklanmaktadır. Buna bağlı olarak aynı zamanda sağlık kontrolü, fiziksel sınav yerleri ve sözlü sınav noktaları da ilerleyen süreçlerde duyurulmaktadır.

Bekçilik Sınavı Nerede Yapılacak 2022 | Bekçilik Sınav Yerleri Nerede?

Bekçilik sınav yerleri her şehirde gerçekleşmemektedir. Polis Akademisi tarafından belirlenen şehirler kapsamında hem yazılı hem fiziksel hem de sözlü mülakatlar gerçekleştirilmektedir. Birinci dönem bekçilik alımı sınav yerleri arasında; İstanbul, Anlara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İzmir ve Sivas’ın merkezi bulunmaktaydı.

bekcilik-sinavi

Bekçilik Sınavı 2022 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

En son gerçekleşen Bekçilik sınav sonuçları hakkında Polis Akademisi (PA) tarafından son güncel açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre kişilerin sonuçları hakkında Ağustos ayı itibari ile sonuçlar gelecektir. Ağustos’un ilk haftası büyük bir beklenti içerisine girilmesine sebep olmakla birlikte sınav sonuçlarının gelmesi beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar? 11 Araştırma Görevlisi Görevi

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.