Kpss ile ilgili arananlar kafalara takılan sorulara cevaplar...

Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar? 11 Araştırma Görevlisi Görevi

Araştırma Görevlisi İşleri Nelerdir?

0 330

Araştırma görevlisi ne iş yapar, araştırma görevlisi nasıl olunur? Akademik kariyerine devam etmek isteyenlerin çeşitli yolları bulunur; bunlardan birisi de araştırma görevlisi olmaktır. Günümüzde binlerce ve hatta daha fazla sayıda araştırma görevlisi farklı fakültelerde görevlerini sürdürmektedir.

Araştırma görevlisi başlıca üniversitelerde çalışmak isteyenlerin yönlendiği bir alandır. Yalnız daha önce bu konu hakkında araştırma yapmamış bireyler tarafından ‘araştırma görevlisi ne iş yapar?’ sorgulaması da yapılacaktır. Zira böylece meslek hakkında bilgi edinerek meslek seçimi yapılır.

Peki araştırma görevlisi ne iş yapar? Araştırma görevlisi nasıl olunur? Yüksek lisans eğitimine devam eden araştırma görevlisi ne iş yapar? İşte araştırma görevlisi ne iş yapar ve diğer merak edilenler hakkında bilgiler!

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

arastirma-gorevlisi-ne-is-yapar

Araştırma görevlisi ne iş yapar araştırması yaptıysanız ya da yapmadıysanız dahi öncelikle nasıl olunur sonuçlarına bakmalısınız. Böylece size uygun olup olmadığına dikkat ederek bu alanda hazırlık yapabilirsiniz. Araştırma görevlisi olabilmek amacıyla lisans eğitiminizi tamamlayıp, yüksek lisans eğitimine başlamanız gerekir.

Lisans eğitim süreci tamamlandıktan sonra kişiler ALES sınavına girerek belirli bir puan elde ederler. Bu sınav kapsamında Türkçe ve Matematik testlerinde yer alan sorular hıza karşı mücadele edilerek tamamlanır. Araştırma görevlisi olunacak alana bağlı olarak kimi zaman YDS puanı da gerekir yalnız her zaman şart değildir. Puanlar alındıktan sonra üniversitelerin ihtiyacına bağlı olarak başvuru yapılır.

Başvurular her üniversite için özel olarak sağlanır. Yani memurluk gibi tek bir merkezden genel bir başvuruda bulunulmaz. Üniversitelerin duyurusuna bakarak, eksik durumuna göre başvuruda bulunulur. Rektörlük tarafından gerekli özelliklerin var olduğu düşünüldüğünde kişiye onay verilir ve ‘Araştırma Görevlisi’ unvanını alarak çalışmaya başlar. Bu aşamada artık ‘araştırma görevlisi ne iş yapar?’ sorusu ortaya çıkar.

Tıpta Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Tıp bölümü okuyanlar ya da mezun olanlar için araştırma görevlisi olma şartları değişiklik göstermez. Kişilerin öncelikle tıp bölümünden mezun olması, okuyor olması ya da doktora yapmış olması gerekir. Bu özelliklere sahip olup gerekli sınavlardan puan elde etmek şarttır. Temel özellikler bunlar olmakla birlikte üniversiteler açacağı kadrolar için ‘özel’ şartlar getirebilir bunları da sağladıktan sonra araştırma görevlisi olunabilir.

Yüksek Lisans Yaparken Araştırma Görevlisi Olmak Mümkün mü?

arastirma-gorevlisi-ne-is-yapar

Genel itibari ile araştırma görevlisi ne iş yapar, araştırma görevlisi nasıl olunur sorusuna hitaben yüksek lisans eğitimini bitirmiş kişiler olması gerektiği belirtilebilir. Bu aşamada yalnız gözden kaçırılan bir durum söz konusudur. Kişilerin yüksek lisans bitirmeden hala okuyor olduğu noktada bile araştırma görevlisi olması mümkündür.

Bizzat yüksek lisans yapılan üniversite kapsamında eğer o üniversitenin açığı varsa ve eğitim aşamasındaki kişinin özelliklerini uygun görüyorsa ‘araştırma görevlisi’ unvanını kazanmasına neden olabilir. Tamamen üniversite ve hatta rektör kararına bağlı olarak ilerleme sağlanır. Genel itibari ile özetle; kişinin yüksek lisans eğitimi bitirmiş olması kadar, yüksek lisans eğitimi sürdürürken de görevli olabilir.

Peki araştırma görevlisi ne iş yapar? Yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi ne iş yapar, değişiklik gösterir mi?

Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar?

arastirma-gorevlisi-ne-is-yapar
Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar?

Peki araştırma görevlisi ne iş yapar? Araştırma görevlisi görevleri nelerdir? Üniversite kapsamında araştırma görevlisi olan kişilerin birden fazla görev alanı bulunur. Her bir görev alanı üniversite tarafından verilecek görevlere göre de genişleyebilir. Fakat temel olarak belirlenmiş görevlerinin olduğu da bilinmektedir.

Araştırma görevlisi ne iş yapar sorusuna cevaben verilecek cevaplar şu şekildedir:

 • Üniversite tarafından verilen genel görevleri yerine getirmek
 • Gerekli ve belirlenen derslerin içeriği ve dönemsel ilerlemesi kapsamında düzenleme yapmak
 • Derslerin materyal hazırlıklarını sağlamak
 • Derslere girmek ve öğrencilere konu anlatımı
 • Vize, final ve bütünlenme sınavlarında gözetleme görevinde bulunmak
 • Notların sisteme girişinde yer almak
 • Performans ve dönem arasında gerçekleşen ödev ve projelerin oluşturulması
 • Performans ve dönem arasındaki ödev / projelerin toplanması, değerlendirilmesi
 • Öğrencilerin genel itibari ile kontrolü ve gözlemcisi olma
 • Akademik anlamda yapılacak araştırma ve deneylerin oluşturulmasında yardımcı olma
 • Kişisel olarak akademik araştırmaları sürdürmek gibi görevler sayılabilir.

Tüm bunların dışında rektör tarafından ya da doçentler tarafından verilecek olan görevlerde de aktif olarak rol aldıkları görülmektedir. Bu aşamada araştırma görevlisi ne iş yapar sorusunun cevabı kişinin bulunduğu üniversite ve iş sınırları çerçevesinde değişiklik gösterir.

Araştırma Görevlisi Doktor Ne İş Yapar? Doktor Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar?

Araştırma görevlisi ne iş yapar gibi bir sorgulamanın bulunan alan fark etmeksizin her bölüm için benzer bir ilerlemesi söz konusudur. Kişi eğitim fakültesinde olsa da tıp bölümünde yer alsa da araştırma görevlisi olarak ortak bir işleyiş vardır. Genel itibari ile rektörlük ve diğer doçentler tarafından talep edilen görevler yerine getirilir.

Araştırma Görevlisi Kaç Yıl Görev Yapar?

Üniversitelerde yer alan araştırma görevlilerinin çalışma koşulları, alım şartları ve çalışma süreleri genel olarak oluşturulmaktadır. Araştırma görevlilerinin en fazla görev alma süresi 3 yıldır. Yalnız yapılan düzenlemelerle üç yılın sonunda rektör tarafından araştırma görevlisinin süresi uzatılabilir ya da kişi başka üniversiteye geçerek tekrar bir üç sene çalışma imkânını  elde edebilir.

Araştırma Görevlisi Yaş Sınırı Bulunuyor mu?

arastirma-gorevlisi-ne-is-yapar

Son zamanlarda araştırma görevlisi ne iş yapar araştırması kadar yaş sınırı muhabbeti sık sık gündeme gelmektedir. Çünkü Resmi Gazete bünyesinde duyurulan bilgiler bu alanda kısa sürede çok sayıda değişikliğe sebep olmuştur. Bireylerin araştırma görevlisi olabilmesi için günümüzde uyması gereken şartlar arasında yaş sınırı da bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda yaş sınırı uygulanmaya devam etmekteydi. Yalnız 2019 yılında Resmi Gazete’de duyurulan yönetmelik ile yaş sınırı ortadan kalmış her yaştan birey araştırma görevlisi olabilmekteydi. Bu duruma kısa süreli sevinilse de geçtiğimiz aylarda tekrar bir değişiklik meydana gelmiş ve yaş sınırı tekrar gündeme geldi.

Mart 2022 itibari ile gazetede duyurulan yönetmenlikte araştırma görevlisi olmak isteyen kişilerin girdiği sınav kapsamında 35 yaşını aşmamış olması gerekir. 35 yaşını geçmiş bireylerin (1 Ocak itibariyle) araştırma görevlisi olması mümkün değildir. 35 yaşın altında yer alan bireylerin bu alanda işlerini sürdürebilir.

Araştırma Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Kişiler tarafından araştırma görevlisi ne iş yapar kadar maaşları merak edilir. Araştırma görevlisi maaşı 2022 yılı itibari ile memurlara getirilen zam ile birlikte değişmiştir. TÜİK tarafından belirlenen ve önerilen duruma göre %30,5 oranında zam gelmiştir. Yapılan son zam ile birlikte araştırma görevlisi maaşı 8 bin 231 TL’den 10 bin 741 TL’ye artış göstermiştir.

Yüksek Lisans Yaparken Araştırma Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Yüksek lisans bitirmiş kişilerin maaşı belirlenmiştir. Yalnız yüksek lisans eğitimi esnasında araştırma görevlisi olan bireylerin maaşı değişiklik gösterebilir. Bu aşamada araştırma görelisi ne iş yapar sorusunun cevabı bile değişecektir. Eğitim esnasında meslek sahibi olan bireylerin maaşı 8.500 – 10.000 TL arasında oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Öğretim Görevlisi Maaşları 2022 Ne Kadar?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.