Son Dakika Güncel KPSS Haberleri

KPSS 2020_3 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı. Tercih Sonucu Sorgulama Sayfası

0 26

08-15 Ocak 2020 tarihlerinde girdiği sınav sonuçlarının ardından KPSS 2020/3 için adaylar tercihlerini yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için yaptığı 125 adet sözleşmeli personel alımı sonuçları 21 Ocak 2020 tarihinde açıklandı. Alınan personellerin 57’si büro personeli, 68’i tekniker olarak alındı. Peki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personel alımı için açıklanan 2020 KPSS/3 yerleştirme sonuçları nasıl öğrenilir? Detayları haberimizden alabilirsiniz.

2020 KPSS/3 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personel alımı için 2020 KPSS/3 yerleştirme sonuçları açıklandı. 125 personelin alındığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için tercih yapan adaylar sonuçları bu bağlantıya girerek ÖSYM’nin sonuç sayfasından öğrenebilecekler. Tek yapmanız gereken gerekli bilgilerinizi ve şifrenizi girmektir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir?

KPSS, birkaç türü bulunan ve devlet kurumlarında memur alımı için yapılan bir sınavdır. Bu sınav ile adaylar sınava girdikten ve sınav sonuçları açıklandıktan sonra, tercihlerini yaparak memur olmaya hak kazanabilirler. KPSS, 2 yılda bir yapılan sınav türüdür. Yapılan sınavlar arasında engelliler, öğretmenler, ortaöğretim mezunları, ön lisans mezunları, alan bilgisi, genel yetenek, din hizmetleri alanı gibi birçok türde sınavlar vardır. Her aday kendine uygun bir sınava başvurarak bu sınava girebilir. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercihlerini yapacak olan adaylar kendilerine en uygun tercihleri yapmalıdır. Tercih sonuçları ise bir süre sonra açıklanmaktadır.

Vatandaşların memur olabilmek için başvurduğu memur sınavlarının tarihine baktığımızda 1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı olarak başlayan serüven kısa sürede yerini Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı adını almıştır. O zamanlar 4 farklı oturumda oluşan Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı, 120 puan türüne sahipti. 2002 yılında sınav sistemi tekrar değiştirilerek Kamu Personeli Seçme Sınavı adını almıştır. Her sınav farklı tarihlerde yapılmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın sınav ve tercih sonuçları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmî web sitesi üzerinden öğrenilebilmektedir. Tek yapmanız gereken yukarıda verdiğimiz bağlantıya girerek size uygun olan sınavı aramaktır. Bu sayede sınavı kazanıp kazanamadığınızı anlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.