Kpss ile ilgili arananlar kafalara takılan sorulara cevaplar...

Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden Personel Alımı

0 0

Bu hafta başında Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden personel alımı yapılacağına dair bir ilan yayımlandı. Resmi Gazetede yayımlanmış olan ilana göre 5 farklı kadro üzerinden alımın gerçekleştirilmesi planlanıyor. Personel alımı kapsamında çalışmaya hak kazanan adaylar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanun’unun 4/B maddelerine tabii tutulacak. Başvurular 22.02.2021- 12.03.2021 tarihleri arasında e- Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2021

Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden personel alımı ilanı ile 5 bin 75 personel alınacak. Kadrolar ise 3.605 zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 110 sözleşmeli şoför, 625 koruma ve güvenlik görevlisi, 25 sözleşmeli aşçı ve 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı olacak şekilde 6 farklı alan üzerinden oluşturuldu.

Adalet Bakanlığı personel alımı 2021 yılı için adayların mezun olduğu bölüm ve KPSS puanı sınav sonuçları baz alınacak. İstenen kadro üzerinden bölüm ve aranan KPSS puan türü ile uyum bulunmuyorsa, adayların değerlendirilmesi de yapılamayacak. Bunun dışında adaylarda aranan şartlar ise şu şekildedir;

 • T.C vatandaşı olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunları kapsamında herhangi bir suçtan mahkum olmamak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunlarına göre, görevini yapmasına engel olabilecek ruhsal herhangi bir hastalığına sahip olmamak,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Askerlikle ilişkisi bulunmamak ( Askerliğini yapmış, ertelemiş veya yedek sınıfa geçmiş olmak)
 • Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden personel alımı ilanı için yapılan arşiv araştırması sonucunda, herhangi olumsuz bir veriye sahip olmamak,
 • İlk defa atanacakların son başvuru tarihi olan 12 Mart 2021 tarihine kadar, Devlet Memurları Kanunlarının 40. Maddesini taşıyor olması.
 • Zabıt katibi, mübaşir, şoför, aşçı ve işaret dili tercümanları kadrosu için 35 yaşı doldurmamış olmak.
 • Koruma ve güvenlik görevlisi kadrosu için ise 30 yaşı doldurmamış olmak,
 • Zabıt katibi memur alımı için fakülte ve yüksekokulların bilgisayar, adalet ya da ceza infaz ve güvenlik hizmetleri bölümünden mezun olmak.
 • Zabıt katibi kadrosu için en az lise ve dengi mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar sertifikası aldığını belgeleyebilmek( Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir sertifika olmalı)
 • Şoför olarak alınacak personellerin B sınıfı sürücü belgesine sahip olması,
 • Koruma ve güvenlik görevlisi kadrosu için başvuracakların güvenlik sertifikasına sahip olması. Kadınların 1.60, erkeklerin ise 1.70’den kısa olmaması. Kilo ve boylarının dengeli bulunması gerekiyor.

Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden personel alımı için yukarıda belirtilen tüm şartların dışında kadroya özel olarak aranan niteliklerde bulunmaktadır. Adayların başvuru öncesinde Adalet Bakanlığına ait resmi web sitesi ya da İŞKUR üzerinden aranan şartları teyit etmesi gereklidir.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2021 Başvuru

Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden Personel Alımı

Adalet Bakanlığı personel alımı 2021 başvuru işlemleri 22.01.2021- 12.03.2021 tarihleri arasında saat 23:59’a kadar, E- devlet üzerinden gerçekleştirilebilecektir. E- devlet sistemi üzerinden giriş yapan kullanıcıların Arama ekranına ‘’ Adalet Bakanlığı İş Başvurusu ’’ yazması yeterli olacaktır.

Şahsen ya da e- posta yoluyla yapılan iş başvurularının kabulü söz konusu olmayacaktır. Adayların yalnızca bir unvana başvuru yapabilmesi mümkündür. Birden fazla unvana başvuruda bulunan adaylar değerlendirmeye alınamayacaktır. Bunun dışında adayların başvurmayı planladığı ilgili kadronun tüm özelliklerini taşıyor olması gereklidir.

Aranan özellikleri taşımayan adayların da başvurusu değerlendirilemez. Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğünden personel alımı için,  başvuru esnasında adayların istenen belgeleri sistem üzerinden eksiksiz olarak yüklemesi gereklidir. Herhangi bir belgenin eksik olması halinde, sistem üzerinden başvuru tamamlanamayacaktır. Adayın ‘’Başvuru Tamamlandı’’ ibaresini görememesi, başvurusunun gerçekleşmediğini gösterecektir. 

Adalet Bakanlığı İş Başvurusu Sonuçları

Adalet Bakanlığı iş başvurusu sonrasında, adaylar sırasıyla değerlendirmeye alınacaktır. Adaylar KPSS sınav sonucuna göre sıraya konulacaktır. Bu sıra baz alınarak, her bir kadroda alınacak kişinin 3 katı kadar aday uygulama sınavı için çağrılacaktır. Uygulama sınavı yalnızca koruma ve güvenlik hizmetleri ile zabıt katibi unvanlarını kapsayacaktır.

Diğer unvanlar için yalnızca mülakat yeterli olacaktır. Koruma ve güvenlik hizmetleri kadrosu alımı için uygulama sınavında boy ve kilo ölçümü yapılmaktadır. İlgili tarihte ve yerde yapılan boy- kilo ölçümünde uyumlu olduğu gözlenen adaylar, sözlü sınavı başarıyla geçecektir. Boyu aranan aralıkta olan adayların boyunun -10, +10 fazlası normal kabul edilir.  (1.70 boy için 60-80 kilogram normal kabul edilir.)

Adalet Bakanlığı Personel Müdürlüğü personel alımı zabıt katibi uygulama sınavında, adayların üç dakika içerisinde en az 90 kelime yazması gereklidir. Aynı zamanda adayın bu zaman dilimi içerisinde cümle tekrarları, yazım yanlışları, satır atlama hataları ve anlam bozuklukları da tespit edilerek bir değerlendirme yapılır. Uygulama sınavına göre yapılan değerlendirme sonucu olumlu bulunan adaylar, resmi web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.