Kpss ile ilgili arananlar kafalara takılan sorulara cevaplar...

2021’de Freelancer Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

0 123

Freelancer olmak deyince ne düşünüyorsunuz? Çoğu insan için, büyük olasılıkla pijama ya da rahat bir şekilde giydirilmiş, evde bir dizüstü bilgisayarın önünde, buharı tüten bir fincan taze demlenmiş kahve ya da çay ile rahatça oturan birinin görüntüsüdür. Bu rahatlatıcı bir resim ve kişiliğinize bağlı olarak, serbest çalışma modelini benimsemeye karar verirseniz, çalışmayı seçeceğiniz yol olabilir.

Ancak serbest meslek sahibi olmanın böylesine basit bir resimden çok daha fazlası var. Freelance fırsatları sunan bir alandaysanız ve işinizden ayrılmayı ve serbest meslek sahibi olmayı düşünüyorsanız, oturup serbest meslek sahibi olmanın artılarını ve eksilerini derinlemesine incelemek önemlidir. Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, serbest çalışmanın riskleri ve ödülleri vardır ve serbest çalışma hayatının sizin için doğru yaşam olup olmadığına karar vermenin tek yolu, freelancer çalışmanın avantajları dezavantajlarını dikkatlice incelemektir.

Freelancer Çalışmanın Avantajları

Öncelikli olarak avantajlarından başlayalım. Bu avantajlar, çoğu insanın tam zamanlı freelancer olmaya karar vermelerinin en önemli nedenleri arasındadır:

1. İstediğin zaman çalışırsın.
Çoğu insan için sekizden beşe kadar memur olarak çalışmak, üretken olmadan verimsiz bir çalışma zamanı dilimi. Sabahın erken saatlerinde veya gecenin geç saatlerinde daha iyi çalışabildiğinizi düşünüyorsanız, freelancer çalışmanın avantajları içinde çalışma programınızı en iyi, en üretken çalışma zamanlarınıza uyacak şekilde ayarlama özgürlüğüne sahipsiniz. Hayatınızı daha yaşanabilir bir hale getirmek için programınızı ayarlama esnekliğine de sahipsiniz.

2. İstediğiniz yerde çalışıyorsunuz.
Bu günlerde freelancer çalışmak, işe gidip gelme sürenizi bir saatten sıfır dakikaya indirmekle ilgili değil. Günlük dünyamızın artan bağlanabilirliği ile, bugünlerde serbest çalışanlar sadece evlerinden değil, aynı zamanda kendi şehirlerinde de kütüphanede de Starbucks’ta veya güzel bir bahar gününde bir parkta çalışma seçeneğine sahipler. Daha maceraperestseniz dünyanın her yerinden çalışmayı seçen az sayıdaki ancak sayıları giderek artan serbest çalışanlara katılabilirsiniz.

3. Kendi kendinizin patronusunuz.
Ne yapmayı sevdiğinizi ve en iyi ne yaptığınızı bilirsiniz, ancak başka biri için çalışırken, bunların hiçbiri amiriniz veya müdürünüz için o kadar önemli değildir. Freelancer olduğunuzda, kabul ettiğiniz görevlerden siz sorumlu oluyorsunuz; istediğiniz kariyeri inşa edebilirsiniz. Elbette, iş sahibi olmak için bazen ilgilenmediğiniz projeler üzerinde çalışmaya koyulabilirsiniz, ancak bu, serbest çalışan olarak yapabileceğiniz bir seçimdir. Bir çalışanın aksine, aldığınız iş ve kimin için çalıştığınız üzerinde tam kontrol özgürlüğüne sahipsiniz.

4. Daha fazla gelir potansiyeline sahipsiniz.
Saatlik veya maaşlı bir çalışan olarak, işvereninizin tüm işi yaptığınız bir proje için aldığınız tutarın on veya yirmi katını müşteriye ücretlendirdiğini öğrenmek kadar cesaret kırıcı bir şey yoktur. Freelancer çalışan olarak, çalışmanızın değerinin ne olduğunu ücretlendirebilir ve harcamalarınız ödendikten sonra tüm karı cebinize koyarsınız. Müşteri bulmak ve yeni iş bulmak için ne kadar çok çaba harcarsanız, o kadar fazla gelir elde etme potansiyeline sahip olursunuz.

5. Daha fazla vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.
Serbest çalışan olarak, çalışanlar için mevcut olmayan çok daha fazla masrafı, kesintileri düşebileceksiniz. Yapabileceğiniz kesintiler, ev ofisinizle ilgili maliyetler, seyahat masrafları, eğlence ve yemeklerle ilgili masraflar, İnternet erişiminiz, cep telefonu paketiniz ve kendi işinizi yürütmeniz nedeniyle maruz kaldığınız diğer makul ve yasal masrafları içerebilir. iş. Serbest çalışan olarak yararlanabileceğiniz bir dizi vergi koruma yatırımı da olabilir, bu nedenle serbest çalışmanın vergilerinizi nasıl etkileyebileceğini görmek için bir vergi uzmanına ve / veya finans planlamacısına danışmanız gerekir.

Freelancer Olmanın Dezavantajları

Freelancer Çalışmanın Avantajları Dezavantajları

Freelancer olmanın cazip avantajları olsa da birçok dezavantajı da vardır. Kendi kişisel risk-fayda analizinizi yaparken, aşağıdakilerin her birini dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz:

1. Önceki maaşınızdan daha fazlasını kazanmalısınız
Pek çok insan, freelance gelirleri, çalışırken elde ettikleri gelirle eşleşiyorsa, başarılı olduklarını varsayma hatasını yapıyor. Serbest çalışmayı başarılı kılmak için, size yalnızca önceki maaşınızla eşleşmeyen, aynı zamanda tüm çalışanlara sağlanan faydaların maliyetlerini de içeren yıllık bir gelir sağlayan saatlik veya proje bazında bir oran hesaplamanız gerekir. Önceki işvereninizin ne kadar cömert olduğuna bağlı olarak, bu yardımlar ücretli hastalık izni, sağlık sigortası, katkı payı, ücretli izin gibi şeyleri içerebilir. Kendi işinizi yürütmenizin bir sonucu olarak yapacağınız harcamalar için de bir miktar daha eklemeniz gerekir.
Bu çalışanlara sağlanan faydaların ve diğer maliyetlerin değerinin uygun şekilde karşılanması için ne kadar ekstra ücret almalısınız? Bu, çalıştığınız sektör ve önceki işvereninizin size sağladığı fayda türleri dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Genel bir kural olarak, çalışanlara sağlanan faydaların değerini hesaba katmak için önceki tam zamanlı taban maaşınızın 2 ila 2,5 katını yapmanız gerekebilir.

2. Çok daha fazla çaba gösterme riski
Müşterilerinize belirli bir hizmet sunarken, serbest çalışan olarak kendinizi her hafta belirli bir süreyi daha önce bir çalışan olarak yapmadığınız iş faaliyetlerine ayırırken bulacaksınız. Yalnızca müşterinizin sizi yapmanız için verdiği işten sorumlu olmayacaksınız, aynı zamanda faturalama, fatura ödeme ve diğer muhasebe konularıyla ilgilenme gibi gereken tüm idari işleri de yapmanız gerekebilir. Ayrıca kendi satışlarınızı, pazarlamanızı ve reklamlarınızı da yapmanız gerekecek.

3. Tutarsız nakit akışıyla uğraşmanız gerekebilir
Kiranızın veya ipoteğinizin her ay ödenmesi gerekiyor, her hafta yiyecek almanız gerekiyor, araba ödemesinin yapılması gerekiyor – maalesef bu maliyetlerin hiçbiri mevcut nakit akışınıza göre ayarlanmıyor. Bir çalışan olarak, düzenli bir maaş çeki alacağınızdan emin olabilirsiniz, ancak freelancer olduğunuzda, sizin için düzenli, tutarlı bir işle birkaç müşteriye ulaşacak kadar şanslı değilseniz, tutarsız nakit akışı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4. Tüm ekip sensin
Artık müşteri ile ilgili sorunları veya ofis aksaklıklarını bir başkasına devretme lüksüne sahip olmayacaksınız. Ara sıra inatçı bir müşteri ile görüşmeyi veya öfkeli müşteriyi yatıştırmaya ek olarak, arızalı ofis ekipmanı ve kaçırılan ödemeler gibi şeyleri de halletmeniz gerekebilir. Bilgisayarınız ile ilgili bir sorun olduğunda sizin için bir şeyleri düzeltecek veya size yeni bir tane verecek kullanışlı bir BT çalışanı da olmayacak.

Freelancer olma kararını vermek hayatınızı tamamen farklı bir yöne eviren bir karar olabilir ve bu nedenle hafife alınacak bir konu değildir. Freelancer hayatının sizin için doğru olup olmadığını yalnızca siz bilebilirsiniz. Freelancer olarak çalışmak istiyorsanız, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey oturup serbest çalışmanın tüm artılarını ve eksilerini dikkatli ve nesnel bir şekilde incelemektir. Ödüllerin risklerden daha ağır bastığını fark ederseniz, o zaman belki işe koyulma zamanı gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.