KPSS'de Soru İptali Durumunda Uygulama Değişiyor

Bugüne kadar KPSS sınavlarında bir soru iptal edildiğinde, sınava katılan tüm adaylar için o soru doğru kabul ediliyordu. ÖSYM’den gelen açıklamalara göre artık bu sistem değişiyor.

KPSS’de hatalı bir sorunun mahkemeler tarafından iptal edilmesinin ardından, en az 1 soru işaretleyen tüm adaylar için doğru kabul edilmesi sistemi değişikliğe gidiyor. ÖSYM, artık farklı bir uygulamayı hayata geçirecek.

Bakanlar Kurulu’nun TBMM’ye 23 Mayıs 2016’da gönderdiği kanun tasarısında bu konu gündeme geldi. Ancak, tasarı henüz yasalaşmadığı için daha yürürlüğe girmedi. Önümüzdeki günlerde bu kanun tasarısının yürürlüğe girmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

KPSS'de Soru İptali Durumunda Uygulama Değişiyor

İlgili kanun tasarısının, bu konuyla ilgili maddesi şu şekilde:

“MADDE 66- 6114 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin;

1) İkinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.”

Kısacası, artık iptal edilen sorular tamamen değerlendirme dışı bırakılacak, yapılan netler bu soru veya sorulardan bağımsız olarak yeniden değerlendirilecektir.

By kpsshaberleri

2020 yılı ile beraber kurulmuş olan Kpsshaberleri.net her geçen gün yeni ve önemli Kpss iş alımları, Kpss tercih sonuçları gibi daha birçok konuda okurlara bilgi vermeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir