Kamu Personel Seçme Sınavı

Kısaltması KPSS olan ve günümüzde çoğu kişinin duymuş olduğu ‘Kamu Personeli Seçme Sınavı‘ 18 Şubat 2002 tarihinde ÖSYM adlı sınav hazırlama kurumu tarafından düzenlenen bir çeşit sınav türüdür.

Bu sınavın yapılmasındaki temel amaç Türkiye Cumhuriyeti içerisinde bazı devlet kurumlarında çalışabilmek için yeterlilik aranan sınavdır. Bu sınav türü de 2002/3975 sayılı olan Bakanlar Kurulu düzenlemesiyle olan kanun sonucunda uygulamaya konulmuştur. Bununla birlikte KPSS sınavına yalnızca üniversiteyi bitiren kişiler girebilir.

Sınavın kazanılması durumunda çoğunlukla devlet kurumları içerisinde çalışmaya hak kazanacaktır. Devlet kurumları içerisinde başlıca öğretmen, doktor, bankacı gibi meslekler için KPSS sınavına girilmektedir.

Girilen KPSS sınavının geçerlilik süresi sürekli değiştirilmektedir. Peki, yeni KPSS geçerlilik süresi ne kadar?

Kamu Personeli Seçme Sınavı

2020 KPSS Puanı Geçerlilik Süresi Değişti

KPSS adındaki devlet içerisinde çalışacak olan kamu personellerinin seçilmesi için girilen sınavın geçerlilik süresi sürekli bir şekilde değiştirilmektedir. Bu durum sonucunda da bu sınava giren kişilerin eğer geçerlilik süreleri dolmuş ise tekrardan da sınava girme zorunlulukları bulunmaktadır. Bununla birlikte de KPSS sınavı kazanılamadıysa gelecek yıl tekrar girilmelidir. Peki, 2002 yılı için geçerlilik süresi ne kadar?

Önceden bir yıl olan KPSS geçerlilik süresi 2018 yılında iki yıla yükseltildi. Ardından 2019 yılı içerisinden de tekrardan bir yıla indirildi. Bu durum sonucunda da KPSS’yi kazanamayan adaylar bir yıl sonra tekrar sınava girmek zorunda kaldı. 2020 yılında ise bu süre halen bir yıl düzeyini korumuş durumda.

Yeni KPSS Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Yeni KPSS geçerlilik süresi de istenilen kamu personeli türüne göre de değişiklik gösterebiliyor. Bu durum sonucunda 2020 KPSS puanı geçerlilik süresi değişti.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ile alınacak olan devlet görevlileri A ve B gurubu olmak üzere iki farklı sınıfta inceleniyor. Bunlardan A grubu içerisinde bulunan kişiler başbakanlık, müsteşarlık, genel müdür ve bakanlıklar gibi önemli kuruluşlardan oluşurken B grubu içerisinde de il özel belediye düzeyindeki kişiler için geçerlidir.

Örneğin öğretmenlik mesleği için 2019 yılında KPSS’ye girmiş olan bir kişinin 2020 yılında tekrar sınava girmesine gerek yoktur.

By kpsshaberleri

2020 yılı ile beraber kurulmuş olan Kpsshaberleri.net her geçen gün yeni ve önemli Kpss iş alımları, Kpss tercih sonuçları gibi daha birçok konuda okurlara bilgi vermeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir